ODBORNÍCI

Nick Stern: Cvičenie s Natureboyem

natureboyKeď som nastúpil do prvého ročníka na strednej škole, meral som 160cm a vážil 55 kíl. To samo o sebe bolo dostatočnou motiváciou. Pamätám si, ako som sa jedného dňa vracal zo školy a chytili ma dvaja starší chlapci. Lietal som od jednej päste k druhej. Hrôza.

Druhý deň som išiel do školy inou cestou a vďaka tomu som objavil svoj prvý kulturistický časopis. Volal sa „Muscle Builder“. Vydávalo ho nakladateľstvo Weider a na obálke bol Mr Olympia Larry Scott. Bol som unesený. Nemohol som sa dočkať ďalších čísel. Otec a ja sme v garáži vybudovali malú telocvičňu. Boli sme dokonalý tím. Otec zváralo a ja som chrlil nápady. Posilňoval som trpezlivo každý deň po škole a zároveň prečítal všetko o zdraví a strave. Hlavne ma zaujímalo budovanie svalovej hmoty.

V poslednom ročníku som vážil 90 kg a meral 180 cm. Obvod bicepsu som mal 45 cm a v bench presse zdvihol 180kg. V roku 1969 bol taký výkon považovaný za veľmi solídny. Počas strednej školy som vyrástol z rachitického šikanovaného chlapca v najsilnejšieho chalana na škole, a to ako psychicky, tak fyzicky. To bol dobrý základ ďalšieho rozvoja. Pevne verím, že trvalou snahou a jasnou víziou môžete dosiahnuť úspech v čomkoľvek.

Aké bežné chyby ľudia robia pri posilňovaní?

mike_mahlerNick Stern: Najčastejšími sú zlá forma, pretrénovanie a nedostatok odpočinku. Avšak mám za to, že najhoršie chybou je nedostatok vytrvalosti, intenzity a nedodržanie cieľov. Ľudia sa zvyčajne uspokoja s málom pri posilňovaní. Zakaždým, keď je vaša úroveň bezproblémová, mali by ste myslieť na mierne zvýšenie obtiažnosti. Najväčší pokrok som dosiahol vďaka dodržiavanie presného tréningového denníka. Vďaka nemu som poznal konkrétne ciele.

Ak som vytýčených cieľov nedosiahol, znamenalo to, že som sa dostatočne nesnažil alebo som nejedol alebo neodpočíval dostatočne. Táto tréningová filozofia funguje perfektne, kým nedosiahnete svoj genetický potenciál. „Princíp adaptácia“ znamená, že postupom času každý dôjde na úroveň, z ktorej sa už nebude výrazne zlepšovať. Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť tomuto limitu, je upravovať každých niekoľko týždňov či mesiacov svoj cvičebný plán. Je možné meniť typ cvičenia, dĺžku, závažia, s ktorými cvičíte alebo počet opakovaní.

Navyše je potrebné pripomenúť, že 83% vášho zdravia a výsledkov cvičenia závisí na strave. Jedzte preto čo najviac surovej potravy, ktorá je nutrične hodnotná a chápte jedlo, ktoré jete po cvičení, ako súčasť tréningu. Moja rada znie: zjednodušte veci, nestrácajte cieľ z dohľadu, buďte vytrvalí a jedzte správnym spôsobom!

Čo vás viedlo k tomu spoluzaložit Sunwarrior ryžový proteín? Čo je na ryžovom proteínu výnimočné, oproti ďalším alternatívam na trhu?

Nick Stern: Môj priateľ, nutričný ​​špecialista, David Wolfe, ma pred niekoľkými rokmi zoznámil s mojím budúcim partnerom Brentom na Raw Spirit Festu v Sedona v štáte Arizona. Brent stratil veľa váhy kvôli konzumácii surovej stravy chudobnej na proteíny. Obaja sme sa zhodli na tom, že brownricena trhu existuje dopyt po rastlinnom proteíne, ktorý by dobre chutil a mal vysoký obsah proteínu.

 

Z konope a spiruliny som do tej doby získaval iba 40 až 50% proteínu. Konope bolo veľmi zrnité a spirulina nechutila príliš vábne. Ani z jedného nešlo vyrobiť dobré a chutné smoothie. Ryžový proteín bol na rozdiel od nich chuťovo neutrálny a má vysoký obsah proteínu. Unikátny výrobný proces bio-fermentácie pomáha vytvoriť prvé, dokonale hypoalergénne rastlinné superjedlo, ktoré obsahuje 9 nasýtených i nenasýtených aminokyselín v dokonale vyváženom aminokyselinovom profile. Ponúka vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov. Pomáha pri vstrebávaní potravy, podporuje stratu váhy, bojuje proti cukrovke a znižuje cholesterol.

Väčšina ľudí je veľmi prekvapená, keď zistí, že jedna vanilková lyžička obsahuje 70 kalórií, 4 gramy karbohydrátov a ani jeden gram cukru. Do jedného koktailu si dávam dve lyžičky, čo mi ponúka veľmi štedrú dávku 30 gramov proteínu. Jediná odmerka má viac energie a je absorbovatelnějšia než dvojnásobné množstvo akéhokoľvek neživého živočíšneho proteínu.

Sunwarrior vzniká za veľmi nízkej teploty pomocou prírodných enzýmov. Pri jeho výrobe nie sú používané žiadne chemikálie alebo kyseliny, ako pri výrobe ostatných proteínov, čím vzniká prvý surový a živý rastlinný proteín.

Dodržiavate pravidlá prísnej vegánskej stravy? Ako ste sa k nej dostal?

naturalmuscleNick Stern: Som z 90% surový vegan. Sám sa popisujem ako superjedlotarián! Väčšinu mojej potravy tvoria kokteily Sunwarrior, ktoré dopĺňam ďalšími superjedlami ako Maca, Goji Berries, Cacao a MSM. Taktiež pijem a jem veľké množstvo zeleného, ​​aby som detoxikovali a očisťoval organizmus každý deň. Vstúpil som do sveta bodybuildingu okolo 25. roku a ako pretekár som skonzumoval množstvo mliečnych výrobkov a mäsa.

Aj keď som po 30. roku skončil závodnú kariéru, stále som vytrvalo trénoval. Po štyridsiatke som začal mať pocit, že moje telo je otrávené. Trpel som chronickými bolesťami, chýbala mi motivácia, sila a vytrvalosť. V tej dobe som sa stal vegetariánom. Po chvíli som zaznamenal výraznú zmenu. Podarilo sa mi zbaviť sa záťaže, ktorá vyplývala z dlhých rokov prejedania sa mäsom aj mliečnymi výrobkami. Znova som sa cítil mladý a plný energie.

Dnes je mi 57 a cítim sa mladšie, ako keď mi bolo 40. Stále sa venujem štúdiu nových potravinových superdoplnkov.

[ napsal Mike Mahler ]

Will Burson: Je váš obľúbený prášok príčinou alebo prevenciou rakoviny?

Proteín je častou témou konverzácií. Zástancovia rastlinných proteínov, ktorí sa držia surovej a vegánskej stravy, sú často v týchto diskusiách v defenzíve. Myslím, že to nie je fér a situácia sa postupne obracia. Je bežne známe, že cholesterol, ktorý sa nachádza vo všetkých živočíšnych produktoch, dramaticky zvyšuje riziko ochorení srdca a môže viesť k infarktu alebo mozgovej mŕtvici.

Healing-Our-World

Vajcia a červené mäso sú veľmi bohaté na cholesterol, takže niektorí sa snažia vyhnúť hovädziemu mäsu a vajíčkam a hľadajú riešenie v kuracom mäse a rybách, ktoré považujú za zdroj kvalitných proteínov. Tie sú síce menej bohaté na cholesterol ako vaječné žĺtky a kusy steaku, ale napriek tomu aj hydinu a morské ryby cholesterol obsahujú. Najlepším riešením je teda uchýliť sa priamo k rastlinnej strave.

cinska_studieVäčšina ľudí pozná kľúčové dielo doktora T. Collina Campbella s názvom The China Study (Čínske štúdia). Campbellové štúdie sa zaoberajú kazeínom, primárnym produktom obsiahnutým v kravskom mlieku a syre. Vo svojej štúdii kŕmil krysy kazeínom viac, než je ich potreba, čo ústilo ku vznik tumorov.

Potreba proteínu je u potkanov podobná ako u človeka, teda asi 10-12% z celkového množstva kalórií.

1. Campbell svojim experimentálnym potkanom dával až do 20% ich potravy v podobe proteínu. Podľa národného prieskumu uskutočneného v Spojených Štátoch v rokoch 2003-2004, obsah proteínu v celkových kalóriách tvoril asi 13,4% u detí od 4-8 rokov až po 16% u mužov v rokoch 51-70.

2. Navyše Národná kulturistická asociácia (NSCA) odporúča spotrebu 0,4-0,8 gramov proteínu na pol kilogramu telesnej váhy u tých, ktorí sú sporadicky fyzicky aktívny až k tým, ktorí pravidelne cvičia.

konzumace-zivocisnych-proteinu3. Najvyšší limit je teda okolo 15% proteínu z celkového kalorického prísunu. Vo svetle týchto čísel nie je ťažké pochopiť dôležitosť Campbellovej štúdie pre spotrebu proteínu.

Tradičný bodybuildingový jedálniček pre tých, ktorí vyhľadávajú rast svalovej hmoty často výrazne presahuje odporúčania NCSA ohľadom proteínu, často až dvojnásobne. Jednoducho na internete vyhľadajte „macronutrientový podiel“ a zistíte, že množstvo ľudí konzumuje 30% a viac svojej stravy ako proteín.

Srvátkový proteín je často veľmi vyhľadávanou možnosťou tých, ktorí sa zaoberajú kulturistikou. Srvátka vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe syra. Ďalšou alternatívou je kazeín. Srvátka je populárnejšia a obe možnosti sú predávané ako proteínové potravinové doplnky. Všetky živočíšne proteíny, vrátane tých, ktoré sú vyrobené z mlieka alebo vaječných bielkov, by mali zmiznúť z vášho jedálnička, pretože výrazne zvyšujú riziko rakoviny.

Trendy predaja proteínových produktov naznačujú, že ľudia si uvedomujú riziko živočíšnych proteínov. Podľa výskumu z roku 2008 by mal celkový obrat z predaja proteínov celosvetovo dosiahnuť 18 miliárd dolárov do konca roka 2010. Hoci živočíšne proteíny zaberajú asi 69% z celkového predaja, rastlinná časť je najrýchlejšie rastúcim segmentem. Očakávaný rast do roku 2013 je okolo 8%.

4. Na trhu sa objavilo niekoľko rastlinných proteínov. Jedná sa o ryžu, sóju a konope. Žiadny z nich neobsahuje cholesterol a každý z nich ponúka niektoré naozaj unikátne vlastnosti. Jeden z nich dokonca funguje ako prevencia rakoviny.

Kazeín môže byť karcinogénny. Naopak ryžový proteín obsahuje látky, ktoré vzniku rakoviny zabraňujú. Nanešťastie sú tieto blahodarné látky takmer zničené predtým, než sa ryža dostane na náš tanier. Ryžové otruby sú hnedý obal, ktorý pokrýva zrnko ryže. Hnedá ryža si ponecháva tenkú vrstvu otruby po celej ploche zrniečka, ale v prípade bielej ryže je tento obal celý odstránený. Preto je biela ryža nutrične mŕtve jedlo.

Inositol hexafosfát alebo aj kyselina fytinová (IP-6) je silným antioxidantom, ktorý sa nachádza v ryžových otrubách. Mimo prevencie rakoviny, mnoho odborníkov mu prisudzuje aj schopnosť boja proti chorobám srdca, obličkových kameňov a chorôb pečene. Celý proces zatiaľ plne nechápeme, ale IP-6 potláča produkciu a aktivitu voľných radikálov, ktoré sú karcinogénne. Tiež redukuje abnormálne bunkové delenie, ktoré vedie k rastu tumorov. Vďaka nemu sa bunky normalizujú a vracia k normálnemu rastu. Navyše IP-6 pomáha schopnosti tela likvidovať potenciálny rakovinové bunky vďaka stimulácii imunitného systému, a síce lymfocytov.

5. arabinoxylány získavame z vonkajšej šupky ryžový otrúb s pomocou enzýmu extrahovaného z huby Hyphocymetes mycélia. Táto látka je kľúčovou súčasťou populárnej alternatívnej rakovinovej liečby v Japonsku zvanej MGN-3 (známe ako BioBran). Je potrebné, aby látka prešla ďalšou fázou klinického testovania, ale už teraz je jasné, že sa jedná o veľkú nádej v aktivizácii imunitného systému proti rakovine a diabetu. Pre-klinické testy naznačujú, že by arabinoxylán mohol byť využitý aj pri liečbe pacientov s AIDS.

6. Ryžové otruby majú úžasnú budúcnosť ako liek proti rakovine, ale aj proti ďalším chorobám. Celozrnná hnedá ryža je tiež fantastickým zdrojom proteínu. Na trhu sa teraz nachádza úžasný produkt založený na využití ryžového proteínu, a síce Sunwarrior. Je prírodne bohatý na vitamíny a minerály. Ryžový proteín Sunwarrioru ponúka kompletný aminokyselinový profil. Sunwarrior vďaka kombinácii klíčiaceho ryžového zrnka a surovej hnedej ryže ponúka proteín, ktorý je do 98% totožný s materským mliekom a má 98,2% efektivitu stráviteľnosti. Sunwarrior je surový, vegánsky a neobsahuje geneticky modifikované produkty.

[napísal Will Burson – Zdravotný inštitút Hippokrates - hippocratesinst.org ]

Nathane Jackson – základy cvičenia – posilňovanie

Kto používa Sunwarrior

Odkazy:

1. T. Colin Campbell, PhD (2008) Healthy Diet and Lifestyle/Casein Consumption. Získalo 3. apríla 2010 z http://www.tcolincampbell.org/courses-resources/article/casein-consumption/

2. Victor L. Fulgoni, III (2007) Příjem proteinu v současné americe. Analýza National Health and Nutrition Examination Survey, 2003-2004. Získalo 3. apríla 2010 z http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/87/5/1554S

3. No author cited (2010) Reference/Herb/Arabinoxylan. Získalo 3. apríla 2010 z http://www.wellness.com/reference/herb/arabinoxylan/

Napsat komentář